Nobiles Grzejniki 0,5L BIAŁY Kaloryfery farba ftalowa emalia termoodporna biała
Nobiles - Grzejniki, emalia termoodporna do metalu
opakowanie: 0,5L
aukcja dotyczy koloru: BIAŁY PÓŁMAT
Nobiles Grzejniki to emalia ftalowa o półmatowym wykończeniu przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania żeliwnych i stalowych grzejników centralnego ogrzewania. Emalia Nobiles Grzejniki charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wysokich temperatur do +80°C oraz wysoką wydajnością. Dzięki nowoczesnej formulacji farby, pomalowana powłoka jest odporna na żółknięcie.
Właściwości:
- odporna na działanie wysokich temperatur,
- odporna na żółknięcie,
- wysoce odporna na działanie czynników mechanicznych,
- wytrzymuje okresowy kontakt z wodą,
- wytrzymuje standardową wilgotność powietrza w pomieszczeniach (pomalowane powierzchnie nie mogą być w stałym kontakcie z wodą i narażone na kondensacje wilgoci),
- odporna na działanie temperatur do +80°C – nie żółknie w czasie eksploatacji.
Czas schnięcia dla pojedynczej warstwy o grubości 40µm, w temperaturze ok. +20 st. C i wilgotności względnej ok. 50% :
- do schnięcia powierzchniowego – 5 godzin
- do nakładania następnej warstwy – 24 godziny
Wymalowana powłoka nadaje się do eksploatacji po 24 godzinach. Obniżenie temperatury i/lub wzrost wilgotności oraz nałożenie kilku warstw mogą wydłużyć czas schnięcia
Wydajność: do 12 m2/l przy jednokrotnym malowaniu na gładkiej, równej i odpowiednio przygotowanej powierzchni podłoża.
Ilość warstw: 2 warstwy
Rozcieńczalnik: Nobiles Rozcieńczalnik do wyrobów ftalowych i olejnych ogólnego stosowania.
Stosowanie produktu
Przygotowanie wyrobu
Dokładnie wymieszać przed malowaniem. Nie dodawać obcych składników. Dopuszcza się, dla uzyskania odpowiedniej konsystencji produktu, w zależności od metody malowania, rozcieńczyć emalię max. 10% Rozcieńczalnikiem do wyrobów ftalowych i olejnych ogólnego stosowania marki Nobiles.
Przygotowanie podłoża
Podłoża do malowania muszą być:
- zimne
- suche,
- czyste i odtłuszczone (bez zabrudzeń – kurzu, piasku, plam, nalotów organicznych itp.),
- wolne od wszelkiego wadliwego materiału (oleju, smaru, słabo przyczepnych powłok farb, zgorzeliny, luźnej rdzy itp.), usunąć resztki starej, łuszczącej się powłoki, powierzchnie przeszlifować i odpylić,
- elementy wcześniej malowane, należy ocenić stan podłoża, powierzchnię przeszlifować i odpylić,
- elementy wcześniej nie malowane, odsłonięte fragmenty metalu oraz jeżeli grzejniki będą eksploatowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności (pralnie, łazienki) należy zagruntować odpowiednim podkładem antykorozyjnym.
Uwaga!
Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczowe dla uzyskania pełnych własności ochronnych powłoki. Na podłożach uprzednio malowanych wykonaj na małej powierzchni wymalowanie próbne. Jeżeli po wyschnięciu powstanie niepożądany efekt należy stare powłoki całkowicie usunąć i na nowo przygotować podłoże do malowania. Szlifowanie na sucho powoduje powstawanie kurzu i pyłu. Zalecamy stosować odpowiednie środki ochrony dróg oddechowych.
Malowanie
Warunki malowania
- temperatura wyrobu – min. +10°C,
- temperatura otoczenia i malowanej powierzchni powinna być pomiędzy +5°C a +30°C,
- wilgotność względna powietrza powinna być niższa niż 80%,
- kaloryfery oraz instalacje grzewcze maluj tylko wtedy, kiedy są zimne.
Warunki malowania decydują o czasie schnięcia warstwy wyrobu i właściwościach uzyskanej powłoki. Temperatura podłoża stalowego powinna być co najmniej 3°C wyższa niż temperatura punktu rosy otoczenia.
Zalecane metody malowania
- pędzel: najlepszy efekt uzyskasz stosując pędzle z włosia naturalnego lub mieszanego,
- wałek: najlepszy efekt uzyskasz stosując wałki z runa naturalnego (wałki moherowe) lub mieszanego (wałki welurowe – mieszanka runa naturalnego i syntetycznego) o długości runa do 8mm.
Zapis o dopuszczeniu natrysku został usunięty decyzją koncernu Akzo Nobel, ze względu na spodziewane prawne restrykcje odnośnie aplikacji natryskiem dla produktów zawierających substancję oksym butan-2-onu.
Parametry malowania nawierzchniowego (ostatecznego)
Malowanie pędzlem, wałkiem:
- nakładaj 2 warstwy emalii, w odstępie 24 godzin od naniesienia poprzedniej warstwy,
- należy upewnić się, czy krawędzie i narożniki są dobrze pomalowane,
- rozprowadzaj dokładnie do uzyskania równomiernej warstwy.
Zalecana grubość warstwy
- na mokro: 80 µm,
- na sucho: 40 µm.
Uwaga!
Emalii nie należy rozprowadzać zbyt grubymi warstwami. Podczas malowania należy zapewnić dobrą wentylację. Pomalowane powierzchnie pozostawić do wyschnięcia przez min. 24 godziny przed ponownym ogrzaniem grzejnika. Zwiększanie temperatury powinno odbywać się stopniowo. Po włączeniu ogrzewania w pomieszczeniu należy zapewnić skuteczną wentylację lub intensywnie wietrzyć do zaniku charakterystycznego zapachu.
Czyszczenie narzędzi malarskich
Po zakończeniu malowania zaleca się usunąć z narzędzi jak największą ilość farby, a następnie umyć je Rozcieńczalnikiem do wyrobów ftalowych i olejnych ogólnego stosowania marki Nobiles. Nie używać pustych opakowań do przechowywania żywności.