Dolina Nidy - Gips Budowlany
opakowanie: 2kg
Gips Budowlany przeznaczony jest do napraw powierzchni ścian i sufitów (np. wypełniania ubytków, otworów po kołkach itp.) oraz wszelkiego rodzaju prac montażowych i instalacyjnych (osadzanie puszek, wypełnianie bruzd z przewodami elektrycznymi, itp.). Może być również wykorzystywany do sporządzania zapraw i prefabrykatów gipsowych.
Zastosowanie:
- drobne prace naprawcze na powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynków np. wypełnianie ubytków, zasklepianie otworów po kołkach itp.
- prace montażowe np. osadzania narożników aluminiowych i siateczkowych, przyklejania listew prowadzących przed wykonywaniem tynków gipsowych, łączenie i stabilizowanie elementów gipsowych
- w pracach instalacyjnych np. osadzania puszek podtynkowych, wypełnianie bruzd z przewodami elektrycznymi itp.
- na podłożach nieotynkowanych, wykonanych z elementów ceramicznych, cegły wapienno-piaskowej, betonu zwykłego i komórkowego oraz na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych i gipsowych oraz na płytach wiórowo-cementowych.
- do stosowania wewnątrz budynków
Właściwości:
- spoiwo mineralne, uzyskiwane w procesie częściowego odwodnienia naturalnego kamienia gipsowego (dwuwodnego siarczanu wapnia) pochodzącego z odkrywkowej kopalni gipsu.
- bardzo szybki przyrost wytrzymałości mechanicznej, zamocowane elementy są w krótkim czasie unieruchamiane i stabilnie mocowane
- krótki czas wiązania, pozwala na szybkie zastabilizowanie mocowanego elementu, bez konieczności stosowania dodatkowych podpór
- produkt bardzo łatwy do nakładania i profilowania
Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być stabilne, oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń mogących osłabić przyczepność gipsu. Słabo związane fragmenty należy odkuć lub oczyścić za pomocą szczotki drucianej. Bruzdy instalacyjne powinny być dokładnie odkurzone. W obrębie miejsca gdzie przewidziano zastosowanie gipsu, podłoże należy zwilżyć wodą, bezpośrednio przez aplikacją masy. Wszystkie elementy stalowe mogące bezpośrednio stykać się z zaprawą powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. Uwaga! Gipsu budowlanego nie stosuje się na podłożach metalowych, drewnianych i z tworzyw sztucznych.
Przygotowanie masy
Suchą mieszankę należy równomiernie wsypać do naczynia z odmierzoną ilością czystej wody, w proporcji około 0,60 litra wody na 1 kg gipsu, a następnie wymieszać ręcznie lub mechanicznie do uzyskania jednorodnej masy bez grudek i nieroztartych składników. Przed rozmieszaniem kolejnej partii materiału pojemnik dokładnie oczyścić z resztek związanej zaprawy, ponieważ może ona skracać czas wiązania następnego zaczynu.
Sposób użycia
Przygotowaną masę nakładać narzędziami ze stali nierdzewnej, w miejscu uzupełnianych ubytków, mocowania elementów lub osadzania puszek instalacyjnych. Masę niezwłocznie wyprofilować i dostosować do oczekiwanego kształtu, np. zlicowania z powierzchnią ściany.
Zużycie
W zależności od zastosowania.
Narzędzia
Wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem, wiadro z elastycznego tworzywa, narzędzia tynkarskie ze stali nierdzewnej (paca stalowa, szpachelka, kielnia trapezowa). Narzędzia należy czyścić czystą wodą, bezpośrednio po użyciu.
Proporcje mieszanki:
- ok. 0,60 l wody na 1 kg suchej mieszanki
- ok. 1,20 l wody na 2 kg suchej mieszanki
- ok. 9,00 l wody na 15 kg suchej mieszanki
- ok. 18,00 l wody na 30 kg suchej mieszanki
Czas gotowości do pracy: ok. 10 minut
Początek wiązania: po ok. 3 minutach
Temperatura podłoża i otoczenia: od +5 st. C do +25 st. C