Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 48 godzin
Cena jednostkowa: 31.62 PLN
EAN: 5903973142089
Koszt wysyłki od: 9.99 PLN

Vidaron Impregnat Ochronny – Gruntujący Do Drewna

opakowanie: 2,5L

aukcja dotyczy koloru: BEZBARWNY V01Impregnat Ochronny to głęboko penetrujący preparat zapewniający pełną ochronę biologiczną drewna – skuteczna ochrona przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna. Polecany jest jako warstwa gruntująca pod impregnaty ochronno‐dekoracyjne, lakiery, lakierobejce oraz emalie ogólnego stosowania.


Cechy produktu:

- Pełna ochrona biologiczna
- Maksymalna penetracja drewna
- Wzmacnia strukturę drewna
- Chroni przed grzybami pleśniowymi, sinizną i owadami
- Redukuje chłonność drewna
- Zwiększa wydajność wyrobów nawierzchniowych


Zastosowanie

Do konserwacji drewna budowlanego, drewna ogrodowego, stolarki okiennej i drzwiowej oraz innych powierzchni z drewna zarówno gładkiego, jak i szorstkiego. Przeznaczony do ochrony drewna zgodnie z wymogami dla II i III klasy użytkowania, bez stałego kontaktu z gruntem i wodą. Zaimpregnowane drewno należy zabezpieczyć powłoką nawierzchniową odporną na warunki atmosferyczne. Do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. W przypadku nietypowych zastosowań (np. materiały drewniane stosowane w dekarstwie, egzotyczne oraz twarde gatunki drewna, okładziny korkowe, itp.) użycie wyrobu należy skonsultować z Producentem. VIDARON Impregnat Ochronny ‐ Gruntujący nie może być stosowany jako warstwa ostateczna.


Wygląd powłoki po wymalowaniu na drewnie: nie tworzy powłoki


Czas wysychania powłoki w temp. 20±2° C przy wilgotności wzg. pow. 55±5% stopień 2, najwyżej [h]: 24


Wydajność: 4­-6 m²/l. Zalecane dozowanie: 150­-160ml/m².


Zalecana ilość warstw: 1Sposób stosowania


Informacje ogólne:

- Dobór odpowiedniego gatunku drewna ma zasadnicze znaczenie przy trwałości danego elementu architektury ogrodowej, stolarki budowlanej i innych elementów wykonanych z drewna; o poradę zapytaj specjalisty.
- W okresie eksploatacji powierzchnia impregnowana będzie ulegać stopniowemu procesowi starzenia. Będzie on przebiegał z różną intensywnością w zależności od warunków eksploatacji. Objawiać się będzie stopniową zmianą koloru i połysku powierzchni, co jest typowe dla produktów farbiarskich. Im wyższe nasłonecznienie, zanieczyszczenie środowiska, wilgotność, temperatura tym proces będzie przebiegał szybciej.
- Zastosowanie Impregnatu VIDARON Impregnat Ochronny-Gruntujący na surowe drewno jest wymagane jako podkład pod impregnat w kolorze, ma ostateczny wpływ na wygląd powłoki i trwałość zabezpieczenia drewna.
- Impregnat ma działanie zabezpieczające i zapobiegawcze biokorozji (nie zwalcza owadów, grzybów i pleśni we wcześniej zakażonym drewnie).
- Czasy schnięcia uzależnione są od temperatury, wilgotności podłoża i otoczenia oraz gatunku drewna
- Nie zalecany jest do drewna twardego i egzotycznego..


Przygotowanie podłoża:

- Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.
- Drewno zażywiczone i zatłuszczone przemyć benzyną ekstrakcyjną, wysuszyć.
- Drewno powinno być wcześniej wysezonowane i wysuszone, o wilgotności nie większej niż 20%; drewno wilgotne nie wchłonie impregnatu.
- Drewno przeznaczone do impregnowania może być po obróbce piłowania, szlifowania, strugania, polerowania.
- W celu nadania ładnego wyglądu, podkreślenia rysunku słojów drewna, polepszenia właściwości aplikacyjnych, wydłużenia trwałości impregnowania oraz utrzymania powierzchni w czystości zaleca się przeszlifować drewno wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji ok. 120­-200, dodatkowo należy powierzchnię zapolerować.
- Powierzchnie narażone na długotrwałe osadzanie się wody i śniegu (np. czołowe powierzchnie sztachet ogrodowych) powinny być gładkie bez ubytków, wyrwań, dokładnie zapolerowane i kanty zaokrąglone.
- Wszystkie ostre krawędzie drewna zaokrąglić tak, aby promień wynosił minimum 2 mm – umożliwia to naniesienie takiej samej ilości produktu jak na powierzchnie płaskie (produkt nie spłynie).
- Na powierzchniach poziomych narażonych na zaleganie wody i śniegu zaleca się wykonanie skosu minimum 15° w celu szybkiego odprowadzenia wody.
- Przygotowanie nowych elementów – zwrócić uwagę na uszczelnienie łączeń poszczególnych detali przedmiotu na ingerencję wody.
- Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.


Renowacja:

- Powierzchnię całkowicie oczyścić ze starych powłok farb czy lakierów. Umyć, odtłuścić i osuszyć.
- W przypadku renowacji wcześniej impregnowanych przedmiotów elementy poddane renowacji należy rozmontować, powierzchnie umyć, ewentualnie odtłuścić, jeżeli została zabrudzona substancjami tłustymi, osuszyć, przetrzeć papierem ściernym do uzyskania jednolitej barwy.
- Nałożyć impregnat zgodnie z wytycznymi znajdującymi się poniżej w „Impregnowaniu”.
- Po wyschnięciu ponownie skręcić.
- Połączenia krzyżowe i wielowarstwowe uszczelnić masami silikonowymi lub polimerowymi w celu ograniczenia wnikania wody.


Przygotowanie wyrobu:

- Przed użyciem wyrób starannie wymieszać celem zapewnienia jednorodnej konsystencji.
- Nie rozcieńczać.
- Mieszanie powtarzać w czasie aplikacji.
- Do malowania stosować produkty z jednej partii produkcyjnej, różne partie należy zlać do większego pojemnika i dokładnie wymieszać.
- Przed użyciem wyrób starannie wymieszać celem zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy.


Impregnowanie:

- UWAGA! – malować w gumowych rękawicach ochronnych.
- Nakładać w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65% .
- Aplikacja i wysychanie impregnatu nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych, elementy zabezpieczyć przed opadami.
- Powierzchnie drewniane pomalować VIDARON Impregnat Ochronny-Gruntujący, następnie po 24 godzinach przetrzeć papierem ściernym, odpylić i zabezpieczyć impregnatem w kolorze (lub innym produktem powłokotwórczym).
- Szlifować i odpylać powierzchnię każdorazowo przed malowaniem.
- Impregnat nakładać pędzlem lub metodą zanurzeniową. W każdym przypadku nadmiar rozetrzeć suchym pędzlem.
- Nie stosować natrysku ze względu na zawartość środków biobójczych, w przypadku zastosowania przemysłowego skontaktować się z Producentem.
- Impregnowanie wykonać na każdej powierzchni/stronie elementu – nie dopuścić do pozostawienia surowej powierzchni drewna.
- Pozostawienie nadmiaru impregnatu na powierzchni drewna lub jego niedokładne roztarcie może skutkować późniejszym łuszczeniem się powłoki podczas eksploatacji.
- W przypadku, gdy po wykonaniu prac w opakowaniu zostanie niewykorzystany produkt, należy przelać go do mniejszego szczelnego opakowania, tak aby "poduszka powietrzna" tj. odległość pomiędzy impregnatem, a wieczkiem pojemnika była około 1 cm.


Pomieszczenia w którym zastosowano wyrób lub elementy malowane wyrobem należy wietrzyć do zaniku zapachu i po tym okresie nadają się do użytkowania.

Produkty, które mogą Cię zainteresować
Z tym produktem kupowano także