Sadolin Lakier Klasyczny WYSOKI POŁYSK 0,7L do parkietu podłóg schodów korka drewna niskozapachowy rozpuszczalnikowy
Sadolin - Lakier Klasyczny Profesjonalny Do Parkietów
opakowanie: 0,7L
efekt dekoracyjny: BEZBARWNY WYSOKI POŁYSK
Sadolin Lakier Klasyczny profesjonalny do parkietów to lakier wyróżniający się wysokim stopniem połysku. Dzięki poliuretanowej recepturze lakier tworzy odporną na ścieranie powłokę, która skutecznie chroni drewniane powierzchnie wewnątrz pomieszczeń. Polecany jest w szczególności do parkietów, schodów, listew przypodłogowych oraz innych wewnętrznych powierzchni z drewna gładkiego, heblowanego, a także do wewnętrznych powierzchni korkowych. Nadaje się do renowacyjnego malowania powierzchni pokrytych wcześniej innymi powłokami lakierniczymi.
Cechy produktu:
- Tworzy trwałą powłokę odporną na ścieranie.
- Zapewnia klasyczne wykończenie o wysokim stopniu połysku.
- Charakteryzuje się niskim poziomem zapachu, zapewniając bardziej komfortową aplikację w porównaniu do konwencjonalnych lakierów rozpuszczalnikowych.
- Wytrzymuje standardową wilgotność powietrza występującą zazwyczaj w pomieszczeniach.
- Polakierowane powierzchnie nie mogą być zanurzone w wodzie lub narażone na znaczną i częstą kondensacje wilgoci.
- Odporny na działanie standardowych środków chemii gospodarczej i alkoholu.
- Ewentualne zabrudzenia niezwłocznie usunąć miękką gąbką i wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Przeznaczenie: Do wewnątrz
Czas schnięcia dla pojedynczej warstwy w temperaturze ok. +23 st. C i wilgotności względnej ok. 50%, przy dobrej wentylacji:
- sucha w dotyku – po 3 godzinach
- nanoszenie następnej warstwy – po 16 godzinach
Pełne właściwości odpornościowe po całkowitym utwardzeniu się powłoki, tj. najwcześniej po 7 dniach oraz zaniku zapachu wyrobu.
Uwaga! Obniżenie temperatury i/lub wzrost wilgotności oraz rodzaj i gatunek malowanego drewna mogą wydłużyć czas schnięcia. Drewno miękkie łatwiej wchłania produkt i powłoka wysycha szybciej. Na gatunkach drewna twardego czas schnięcia może być wydłużony.
Wydajność: do 16 m2/l . Rzeczywiste zużycie zależy od właściwości podłoża, w szczególności od rodzaju i gatunku malowanego drewna. Wydajności podane dla jednej warstwy.
Ilość warstw: 2-3 warstwy
Rozcieńczalnik: Nie stosuje się. Produkt gotowy do użycia.
Stosowanie produktu
Przygotowanie wyrobu
Dokładnie wymieszać przed oraz w trakcie malowania, nie dopuszczając do napowietrzenia lakieru. Nie dodawać obcych składników. Nie rozcieńczać lakieru.
Przygotowanie podłoża
Podłoża do lakierowania muszą być:
- suche i wysezonowane – wilgotność drewna nie powinna przekraczać 9%,
- czyste i odtłuszczone (bez zabrudzeń – kurzu, plam, nalotów organicznych itp.) – miejsca zażywiczone, tłuszcz, substancje oleiste oraz preparaty woskowe – usuń benzyną lakową, natomiast brud i kurz – umyj wilgotną szmatką z dodatkiem środka myjącego i pozostaw do wyschnięcia,
- gładko oszlifowane,
- zdrowe – w przypadku występowania zniszczeń biologicznych oczyść do surowego drewna lub usuń skażone drewno, następnie zabezpiecz odpowiednim środkiem grzybobójczym,
- pęknięcia i ubytki w drewnie – wypełnij masą szpachlową do drewna, wyrównaj, przeszlifuj i odpyl,
Podłoża poddawane renowacji:
- należy całkowicie usunąć stare, zniszczone powłoki lakiernicze do surowego drewna (najlepiej poprzez cyklinowanie lub zeszlifowanie),
- podłoża wcześniej pokryte lakierem tego samego rodzaju, którego powłoka jest nieuszkodzona i dobrze przyczepna do podłoża należy oczyścić z zanieczyszczeń, dokładnie zmatowić papierem ściernym i odpylić,
- przetestować: wykonując próbne wymalowanie. Jeżeli po wyschnięciu lakieru powstanie niepożądany efekt należy stare powłoki usunąć całkowicie i na nowo przygotować podłoże do lakierowania.
Uwaga! Szlifowanie na sucho powoduje powstawanie kurzu i pyłu. Zalecamy stosować odpowiednie środki ochrony dróg oddechowych.
Malowanie
Warunki malowania:
- temperatura otoczenia powinna być pomiędzy +10°C a +28°C,
- wilgotność względna powietrza powinna być niższa niż 80%,
- wilgotność lakierowanego drewna nie powinna przekraczać 9%,
Warunki malowania decydują o czasie schnięcia warstwy wyrobu i właściwościach uzyskanej powłoki.
Zalecane metody malowania:
- pędzel: najlepszy efekt uzyskasz stosując pędzle z miękkiego, naturalnego włosia.
Parametry malowania nawierzchniowego (ostatecznego):
- rozprowadzaj lakier cienkimi warstwami, równomiernie, najlepiej wzdłuż słojów drewna,
- nakładaj 2-3 warstwy, w odstępie co najmniej 16 godzin od naniesienia poprzedniej warstwy,
- przed nałożeniem kolejnej warstwy, poprzednią, po jej wyschnięciu (najwcześniej po 16 godzinach) należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i dobrze odpylić,
Uwaga! Podczas lakierowania należy zapewnić dobrą wentylację. Do malowania dużych powierzchni zalecamy używanie lakierów z jednej serii produkcyjnej. Numer serii na opakowaniu. Nie używaj lakieru na powierzchnie podgrzewane, narażone na ciągły kontakt z wodą, wcześniej oliwione lub woskowane. Po zakończeniu prac malarskich pomieszczenie wietrzyć do zaniku charakterystycznego zapachu. Polakierowane powierzchnie mogą być oddane do eksploatacji po całkowitym utwardzeniu się powłoki tj. najwcześniej po 7 dniach oraz zaniku zapachu wyrobu. Lakier może powodować lekkie przyciemnienie drewna.
Czyszczenie narzędzi malarskich
Po zakończeniu malowania zaleca się usunąć z narzędzi jak największą ilość preparatu, a następnie umyć je benzyną lakową. Nie używać pustych opakowań do przechowywania żywności.