Vidaron SUPER TRWAŁA Lakierobejca 0,75L ST05 Orzech Włoski do drewna 2w1 wodna szybkoschnąca
-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.FABRYKA FARB I LAKIERÓW 'ŚNIEŻKA' SPÓŁKA AKCYJNAChłodna 51Warszawa,00-867Polska
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.

Vidaron - Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Trwała Do Drewna
opakowanie: 0,75L
aukcja dotyczy koloru: ST05 Orzech Włoski
Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Trwała zapewnia doskonałą ochronę drewna przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, tworząc wytrzymałą powłokę odporną na działanie glonów, grzybów powodujących pleśń i siniznę. Produkt jest szybkoschnący, łatwy w aplikacji i odporny na zabrudzenia, co zapewnia długotrwałą estetykę i funkcjonalność drewna.
Właściwości:
- Inteligentna ochrona drewna 4P (przez wszystkie cztery pory roku)*
- Gwarancja Skutecznej Ochrony 12-lat
- Chroni drewno przed trudnymi warunkami atmosferycznymi
- Powłoka odporna na działanie glonów, grzybów powodujących pleśń i siniznę
- Szybkoschnąca - sucha w dotyku po 20 minutach
- Bardzo łatwa w aplikacji
- Odporna na zabrudzenia
- 2 w 1 - chroni i dekoruje drewno
- Trwały kolor i efekt dekoracyjny
*INTELIGENTNA OCHRONA DREWNA 4P - nowoczesna technologia enkapsulacji biocydu, która pozwala na jego stopniowe uwalnianie z powłoki, zapewniając długotrwałą ochronę przed grzybami i glonami. Dzięki temu czas użytkowania powłoki ulega wydłużeniu, chroniąc drewno przez wszystkie cztery pory roku (4P), przy jednoczesnym ograniczonym wpływie na środowisko i większym bezpieczeństwie użytkowania.
Zastosowanie
Przeznaczony jest do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna i materiałów drewnopochodnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków tj. elementów stolarki budowlanej, boazerii, listew dekoracyjnych, mebli, kasetonów, drzwi, okien, altan, płotów, architektury ogrodowej itp. Pod lakierobejcę użytkowaną na zewnątrz wymagany jest VIDARON Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący jako podkład biologicznie zabezpieczający malowane drewno. Produkt nie jest przeznaczony do lakierowania drewnianych podłóg, schodów, ciągów komunikacyjnych. W przypadku nietypowych zastosowań (np. materiały drewniane stosowane w dekarstwie, okładziny korkowe itp.) użycie wyrobu należy skonsultować z Producentem. Produkt nie jest przeznaczony do malowania drewnianych dachów oraz gontu. Nie zalecamy nakładania lakierobejcy na powierzchnie wcześniej olejowane lub bejcowane.
Wygląd powłoki po wymalowaniu na drewnie: satyna - wygląd powłoki po wymalowaniu na drewnie zgodnie z zaleceniem producenta. Efekt końcowy wymalowania (stopień połysku i kolor) jest uzależniony m.in. od stopnia wyszlifowania powierzchni, gatunku drewna, jego naturalnej barwy, wilgotności, chłonności i sposobu aplikacji.
Czas wysychania powłoki w temp. 20±2° C przy wilgotności wzg. pow. 55±5%: stopień 3, najwyżej [h]: 6
Wydajność: do 15 m2/l przy jednokrotnym nakładaniu w zależności od zastosowanego drewna.
LZO: Limit zawartości LZO dla tego produktu (kat. A/e/FW) 130g/l (2010). Produkt zawiera max 40 g/l.
Normy i atesty:
- ZN-SN-102:2024
- Produkt uzyskał Świadectwo Własności Drażniących i Uczulających (tzw. HYPOALERGIA)
Sposób stosowania
Przygotowanie podłoża:
- Surowe drewno przeznaczone do lakierowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, skażenia biologicznego (typu: sinizna, pleśń, grzyby, owady), tłustych i żywicznych plam.
- Drewno użytkowane na zewnątrz powinno zostać zabezpieczone wyrobem VIDARON IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY, chroniącym przed biokorozją.
- Drewno zażywiczone i zatłuszczone oczyścić przy użyciu rozcieńczalnika, np. benzyny ekstrakcyjnej, wysuszyć.
- Drewno przeznaczone do malowania powinno być wcześniej wysezonowane i wysuszone, o wilgotności nie większej niż 20%; drewno wilgotne nie wchłonie impregnatu bezbarwnego i spowoduje odspojenie lakierobejcy od drewna.
- W celu nadania ładnego wyglądu, podkreślenia rysunku słojów drewna, polepszenia właściwości aplikacyjnych, wydłużenia trwałości wymalowania oraz utrzymania powierzchni w czystości zaleca się przeszlifować drewno wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji ok. 120-320, aby uzyskać jak najgładszą powierzchnię.
- Powierzchnie narażone na długotrwałe osadzanie się wody i śniegu (np. poziome elementy ogrodzeń) powinny być gładkie bez ubytków, wyrwań, a ich brzegi zaokrąglone. Na powierzchniach poziomych narażonych na zaleganie wody i śniegu zaleca się wykonanie skosu (spadku) minimum 15 stopni w celu szybkiego odprowadzenia wody.
- Wszystkie ostre krawędzie drewna przygotować tak, aby promień krawędzi wynosił minimum 2 mm – umożliwia to naniesienie takiej samej ilości produktu jak na powierzchnie płaskie (produkt nie spłynie i odpowiednio zabezpieczy drewno).
- Przygotowanie nowych elementów – zwrócić uwagę na uszczelnienie łączeń poszczególnych detali przedmiotu przed ingerencją wody.
Renowacja:
- Powierzchnię całkowicie oczyścić ze starych luźnych powłok farb czy lakierów. Umyć, odtłuścić i osuszyć. Nie nakładać na elementy wcześniej olejowane, woskowane, zatłuszczone.
- W przypadku renowacji wcześniej impregnowanych czy lakierowanych przedmiotów elementy poddane renowacji należy rozmontować, powierzchnie umyć, odtłuścić, (jeżeli została zabrudzona substancjami mogącymi pogorszyć przyczepność oleje), osuszyć, przetrzeć papierem ściernym do uzyskania jednolitej barwy.
- Lakierobejcę nakładać zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w sekcji „Lakierowanie”.
- Po wyschnięciu ponownie skręcić.
- Połączenia krzyżowe i wielowarstwowe uszczelnić masami uszczelniającymi w celu ograniczenia wnikania wody.
Przygotowanie wyrobu:
- Przed użyciem wyrób starannie wymieszać celem zapewnienia jednorodnej konsystencji oraz barwy.
- Nie rozcieńczać.
- Mieszanie powtarzać w czasie aplikacji.
- Do malowania stosować produkty z jednej partii produkcyjnej, różne partie należy zlać do większego pojemnika i dokładnie wymieszać.
Lakierowanie:
- Przed aplikacją lakierobejcy, powierzchnie drewniane użytkowane na zewnątrz pomalować bezbarwnym impregnatem VIDARON IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY, a następnie po 24 godzinach przetrzeć papierem ściernym, odpylić i polakierować lakierobejcą.
- Nakładać w temperaturze podłoża i otoczenia od +10°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%.
- Aplikacja i wysychanie lakierobejcy nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych.
- Lakierobejcę nałożyć równomiernie na całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna, minimum 2 warstwy. W celu uzyskania najlepszego efektu dekoracyjnego zaleca się po około 1 min. od nałożenia, rozetrzeć wyrób półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna.
- Kolejne warstwy nakładać w minimum 4 godzinnych odstępach.
- Szlifować międzywarstwowo papierem ściernym o gradacji około 320 i dokładnie odpylać powierzchnię przed każdorazowym malowaniem; w trakcie szlifowania powinien pojawić się biały pył, jeśli powierzchnia nie pyli się i jest gumowata oznacza to, że powłoka nie wyschła dostatecznie.
- Prawidłowo nałożona lakierobejca daje transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna.
- Nakładać pędzlem.
- Lakierowanie wykonać na każdej powierzchni/stronie elementu – nie dopuścić do pozostawienia surowej powierzchni drewna.
- Po 7 dniach powierzchnia uzyskuje pełne właściwości odpornościowe.
- Mycie narzędzi – woda.
- Nie nanosić lakierobejcy na świeże warstwy impregnatu VIDARON IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY grozi utratą przyczepności!
Informacje dodatkowe:
- Dobór odpowiedniego gatunku drewna ma zasadnicze znaczenie przy trwałości danego elementu architektury ogrodowej, stolarki budowlanej i innych elementów wykonanych z drewna; o poradę zapytaj specjalisty.
- W okresie eksploatacji powierzchnia lakierowana będzie ulegać stopniowemu procesowi starzenia. Będzie on przebiegał z różną intensywnością w zależności od warunków eksploatacji. Objawiać się będzie stopniową zmianą koloru i połysku powierzchni, co jest typowe dla produktów farbiarskich. Im wyższe nasłonecznienie, zanieczyszczenie środowiska, wilgotność, temperatura, tym proces będzie przebiegał szybciej. W związku z powyższym powierzchnie lakierowane narażone na intensywne oddziaływanie czynników atmosferycznych (wysokie nasłonecznienie) należy polakierować 3 warstwami produktu.
- Zastosowanie wyrobu VIDARON IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY na surowe drewno użytkowane na zewnątrz jest wymagane jako podkład pod lakierobejcę, ma ostateczny wpływ na skuteczność ochronną wymalowania.
- Zastosowanie VIDARON IMPREGNAT OCHRONNY DO DREWNA GRUNTUJĄCY na surowe drewno jako podkład pod lakierobejcę jest wymagane do uzyskania 12 – letniej skutecznej ochrony.
- Impregnat ma działanie zabezpieczające i zapobiegawcze biokorozji (nie zwalcza owadów, grzybów i pleśni we wcześniej zakażonym drewnie).
- Czasy schnięcia uzależnione są od ilości warstw, temperatury i wilgotności podłoża i otoczenia oraz gatunku drewna.
- Stosować zgodnie ze wskazaniami Producenta podanymi na opakowaniu i karcie technicznej wyrobu, a w szczególności wytycznymi aplikacyjnymi dotyczącymi nakładania i przygotowania podłoża.
- Wszelka ingerencja w skład produktu jest niedopuszczalna i może w znaczny sposób obniżyć jakość stosowanego materiału.
Osłabienie ochrony malowanej powierzchni, może nastąpić w skutek:
- narażenia na działanie środków chemicznych, o właściwościach niekorzystnie wpływających na trwałość powłoki (takie jak: gazy i ciecze przemysłowe, substancje żrące, wybuchowe, środki czyszczące, wybielacze, odchody, itp.),
- narażeniu na ciągły kontakt z wodą (wilgocią) – mola, pomosty, elementy znajdujące się w pobliżu zbiorników wodnych, kanałów, rur, rynien, itp.
- stałego kontaktu z gruntem (elementy znajdujące się w ziemi, lub bezpośrednio na niej),
- narażenia na powtarzalną emisję ciepła z urządzeń (takich jak: sauny, piece, wymienniki ciepła), oraz na ekspozycję na temperatury powyżej 50 stopni C,
- narażenia na odziaływania związane z wykonywanymi pracami remontowo – budowlanymi (zanieczyszczenia farbami, rozpuszczalnikami, tynkami, iskrami po obróbce ściernej i spawalniczej, itp.),
- uszkodzeniami mechanicznymi, powstałymi w wyniku niedbałości, niewiedzy, nieumyślnego lub umyślnego działania, w tym także przez zwierzęta (wyrwy, zadrapania, otwory, zagniecenia, itp.),
- wystąpienia procesów związanych ze starzeniem się drewna i jego naturalnych właściwości (np.: wypaczenie, skręcanie, pękanie, uwalnianie tanin i żywic, zmianie koloru, zmianom wymiarów związanych z naturalną „pracą” drewna),
- wykonania aplikacji bez całkowitego usunięcia starych powłok, które mogą wpłynąć na wchłanianie, przyczepność i trwałość nowych wymalowań,
- wystąpienia infekcji drewna spowodowanej przez mikro organizmy oraz owady, które w chwili wykonywania wymalowania znajdowały się w materiale,
- porastania na powierzchni glonów, mchów, porostów, alg, zalegania liści i zanieczyszczeń, które mogą powodować pojawienie się optymalnych warunków do rozwoju organizmów degradujących powierzchnię.
Deklarowana ochrona wyłącza odpowiedzialność Producenta w przypadkach kiedy:
- produkt został zastosowany na skalę przemysłową i metodami przemysłowymi, przez co rozumie się użycie Produktu związane z działalnością gospodarczą,
- zniszczenie powierzchni wymalowanej Produktem było wynikiem zdarzeń losowych, siły wyższej, powstałych w wyniku niedbałości lub umyślnego działania użytkownika bądź jego niewiedzy,
- w momencie stwierdzenia wady Produktu przed wymalowaniem lub w jego trakcie, a kupujący nie wstrzymał się z zastosowaniem Produktu,
- Produkt był zastosowany na powierzchniach dachowych (np. gonty), podłogowych, tarasach lub elewacji,
- wymalowana powłoka była poddana długotrwałemu działaniu wilgoci, agresywnemu środowisku (otoczenie przemysłowe, bezpośrednia bliskość drogi o dużym natężeniu ruchu, obszary nadmorskie w odległości do 10 km od linii brzegowej),
- nastąpiła degradacja wymalowania z powodów wymienionych powyżej, opisanych jako możliwe przyczyny osłabienia powłoki,
- uszkodzenie wymalowania, może powodować degradację drewna rozszerzającą się stopniowo na przylegające obszary.
- przynajmniej raz w roku należy sprawdzić jakość wymalowania, a powstałe uszkodzenie należy natychmiast zlikwidować.
Pomieszczenia w którym zastosowano wyrób lub elementy malowane wyrobem należy wietrzyć do zaniku zapachu i po tym okresie nadają się do użytkowania.