Polifarb-Łódź Lowicyn - Farba do malowania powierzchni ocynkowanych
opakowanie: 5L
aukcja dotyczy koloru: Szara Antracytowa RAL7016 MAT
Farba LOWICYN jest produktem lakierowym rozpuszczalnikowym, jednoskładnikowym, wysychającym na powietrzu. Posiada doskonałą przyczepność do stali ocynkowanej. Zawiera aktywne pigmenty antykorozyjne.
Właściwości powłoki :
Farba tworzy powłokę gładką, matową, o dobrej przyczepności do podłoża. Powłoka farby jest odporna na wilgoć oraz środowisko słabo kwaśne i słabo alkaliczne. Dobrze chroni podłoże przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przed kwaśnym deszczem. Powłoka charakteryzuje się termoplastycznością. Nie jest odporna na rozpuszczalniki organiczne. Powłoka farby uzyskuje właściwą przyczepność i twardość po co najmniej trzech dobach od wymalowania, co ma istotne znaczenie w przypadku malowania arkuszy blach. Może być eksploatowana w temperaturze od - 20 st. C do + 60 st. C, okresowo do + 80 st. C.
Przeznaczenie :
Do bezpośredniego malowania powierzchni stalowych ocynkowanych w celu zabezpieczenia przed korozją i dekoracyjnym oraz jako doszczelnienie powłoki cynkowej natryskiwanej metodą termiczną. Może być użyta do malowania renowacyjnego powierzchni uprzednio pomalowanych farbami z grupy LOWICYN.
Farba przeznaczona jest do stosowania na:
- dachy, rynny, parapety, ogrodzenia itp., wykonane z blachy lub stali ocynkowanej,
- elementy maszyn i urządzeń wykonane ze stali ocynkowanej oraz konstrukcje stalowe ocynkowane metodą metalizacji natryskowej.
Farbą można pomalować również (po odpowiednim przygotowaniu podłoża) elementy wykonane z aluminium, miedzi i jej stopów, stali, drewna, tynku oraz betonu, jeżeli występują w obiekcie i wymagane jest zachowanie kolorystyki tego obiektu.
Środowisko :
Powłoka ochronna z farby LOWICYN może być eksploatowana wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w klimacie umiarkowanym, w środowiskach o stopniu agresywności korozyjnej C2-C5 wg PN-EN ISO 12944-2:2018.
Czas schnięcia powłoki w temp. 20±2°C przy wilgotności wzg. pow. 55±5%:
- stopień 1, najwyżej [h]: 1
- stopień 3, najwyżej [h]: 3
Grubość warstwy
- mokrej 85 - 100 μm
- suchej 40 μm
Wydajność teoretyczna:
- dla powłoki o grubości 40 μm - 11 m2 /l
Wydajność praktyczna uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: rodzaj podłoża, faktura, kolor oraz rodzaj użytego narzędzia i metoda aplikacji.
Zalecana ilość warstw: 2-4
Wygląd powłok: mat
Rozcieńczalnik /zmywacz/ : Rozcieńczalnik do wyrobów poliwinylowych i chlorokauczukowych ogólnego stosowania prod. POLIFARB-ŁÓDŹ Sp. z o.o.
Sposób stosowania
Przygotowanie podłoża do malowania :
Powierzchnie ocynkowane zanurzeniowo (ogniowo) i galwanicznie - nowe mogą być malowane przed eksploatacją ale korzystniej jest je malować po wysezonowaniu na powietrzu (ok. 1 rok) . Podłoże przed malowaniem odtłuścić. Użyć do tego celu wodnego roztworu preparatu EMULSOL RN-1, sporządzonego zgodnie z instrukcją stosowania podaną na jego opakowaniu. Produkty korozji cynku (biały nalot) można usunąć przecierając powierzchnię syntetyczną włókniną z wprowadzonym ścierniwem, nasączoną 5 %-owym roztworem amoniaku.
Powierzchnie ocynkowane metodą metalizacji natryskowej pomalować farbą LOWICYN w możliwie krótkim czasie ( do 4 godz.) po operacji cynkowania w celu doszczelnienia powłoki cynkowej. Powierzchnia przed malowaniem powinna być odkurzona i osuszona.
Powierzchnie ocynkowane eksploatowane i przeznaczone do malowania renowacyjnego przed malowaniem oczyścić z przylegającego brudu i luźno trzymającej się powłoki starej farby (dot. renowacji), a następnie zmyć wodnym roztworem preparatu EMULSOL RN-1. Ubytki powłoki – w przypadku braku korozji stali - uzupełnić farbą LOWICYN.
Miejsca skorodowane (korozja stali) oczyścić ręcznie, ewentualnie narzędziami z napędem mechanicznym do czystości St 3 lub za pomocą obróbki strumieniowo-ściernej do czystości co najmniej PSa 2 ½ wg PN -ISO 8501-2:1998. Ubytki powłoki cynkowej uzupełnić farbą poliwinylową do gruntowania przeciwrdzewną cynkową tiksotropową TIXOKOR-G3, która przywraca ciągłość warstwy cynkowej - zgodnie z instrukcją stosowania tej farby.
Dopuszcza się wykonanie zaprawek miejsc oczyszczonych (do czystości co najmniej PSt 2) farbą poliwinylową do gruntowania przeciwrdzewną LOWIKOR-2,
Elementy aluminiowe lub aluminiowane metodą metalizacji natryskowej po ich dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu (może być użyty również roztwór wodny preparatu EMULSOL RN-1) pomalować bezpośrednio farbą LOWICYN.
Elementy z miedzi i jej stopów po oczyszczeniu z brudu oraz produktów korozji i odtłuszczeniu (do odtłuszczania może być użyty wodny roztwór preparatu EMULSOL RN-1) pomalować bezpośrednio farbą LOWICYN.
Elementy stalowe przed malowaniem farbą LOWICYN zagruntować jedną z niżej podanych farb:
- farbą poliwinylową do gruntowania przeciwrdzewną LOWIKOR-2 ,
- farbą poliwinylową do gruntowania przeciwrdzewną tiksotropową TIXOKOR-G2,
- farbą poliwinylową do gruntowania przeciwrdzewną cynkową tiksotropową TIXOKOR-G3 ,
postępując zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji stosowania tych farb.
Powierzchnie z drewna i materiałów drewnopochodnych malowane po raz pierwszy można uprzednio zaimpregnować odpowiednim preparatem chroniącym przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów lub po oczyszczeniu z brudu oraz łuszczących się powłok starych farb (dot. malowania renowacyjnego) pomalować bezpośrednio farbą LOWICYN.
Powierzchnie z tynku i betonu malowane po raz pierwszy zaimpregnować Preparatem dyspersyjnym do gruntowania LOWIGRUNT lub rozcieńczoną (5% obj.) farbą LOWICYN. Powierzchnie uprzednio pomalowane farbami z grupy LOWICYN (renowacja) bezpośrednio malować farbą LOWICYN.
Warunki malowania:
Do malowania można przystąpić, kiedy powierzchnie są czyste i suche.
- Temperatura farby: 10 ÷ 30 st. C
- Temperatura podłoża: 8 ÷ 40 st. C
- Wilgotność wzgl. powietrza: najwyżej 80 %
Temperatura podłoża powinna być wyższa co najmniej o 3 st. C od temperatury punktu rosy. Farbę przed użyciem starannie wymieszać w całym opakowaniu, nawet gdy osad nie występuje. Niedokładność wymieszania może spowodować różnice w wyglądzie powłoki objawiające się zróżnicowaniem połysku oraz koloru dla farby pochodzącej z tego samego opakowania.
Sposób aplikacji:
Farbę można nakładać:
- pędzlem lub wałkiem: rozcieńczenie 0 ÷ 3 % wag.
- natryskiem powietrznym: rozcieńczenie 0 ÷ 5 % wag.
- natryskiem bezpowietrznym: rozcieńczenie 0 ÷ 3 % wag., średnica dyszy 0,33 ÷ 0,46 mm, ciśnienie natrysku 12 ÷ 18 MPa, kąt natrysku 20 ÷ 60 o (zależy od uwarunkowań praktycznych).
- metodą zanurzeniową: rozcieńczenie 5 ÷ 10 % wag.
- natryskiem elektrostatycznym ( stosować wyłącznie farbę dostosowaną do elektrostatycznego natrysku): rozcieńczenie 5 ÷ 10 % wag. (rozcieńczalnik do wyrobów poliwinylowych do natrysku elektrostatycznego KTM: 131-8157-31-01).
Farba o lepkości handlowej nadaje się do malowania pędzlem, wałkiem oraz natryskiem bezpowietrznym.
Do natrysku powietrznego (pneumatycznego), i elektrostatycznego oraz malowania zanurzeniowego, farbę należy rozcieńczyć ( do 10 % wag.). Natrysk pneumatyczny, elektrostatyczny oraz malowanie metodą zanurzeniową można stosować wyłącznie w instalacjach.
Przy malowaniu blach ocynkowanych korzystne jest nakładanie pierwszej warstwy pędzlem.
Do malowania używać pędzli miękkich. Przy malowaniu warstwy drugiej i następnych poprzednie warstwy mogą ulegać zmiękczaniu, co ogranicza możliwość wielokrotnego pociągania pędzlem.
Czas sezonowania powłoki przed nałożeniem następnej warstwy :
Następną warstwę farby można nakładać po wyschnięciu poprzedniej do co najmniej 1 stopnia (tj. po ok. 2 godz.) lub w dowolnie dłuższym czasie. W przypadku malowania powierzchni takich jak: stal, drewno, tynk i beton, które gruntuje się innym produktem malarskim, farbę LOWICYN nakładać po całkowitym wyschnięciu powłoki gruntującej.
Tworzenie zestawu z innymi produktami malarskimi :
W zależności od potrzeb i metody aplikacji stosować 2 ÷ 4 warstw farby.
W środowisku korozyjnym o stopniu agresywności C2 i C3 powłoka ochronna powinna mieć grubość co najmniej 80 μm, w środowisku o stopniu agresywności C4 - 120 μm, a w środowisku o stopniu agresywności C5 – 160 μm.
Na powierzchnie ocynkowane pomalowane farbami LOWICYN można nakładać:
- farby akrylowe do ocynkowanych elementów pokryć dachowych eko-LOWICYN ,
- farby do malowania powierzchni ocynkowanych tiksotropowe LOWICYN-tixo,
- farby do malowania powierzchni ocynkowanych LOWICYN-Sx ,
postępując zgodnie z instrukcją stosowania tych farb.
Skład systemu (zestawu) malarskiego - ilość warstw, a w konsekwencji całkowitą grubość powłoki lakierowej dobiera się w zależności od agresywności korozyjnej środowiska i przewidywanego okresu trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego.
Uwagi:
- Farbę można stosować tylko na zewnątrz budynków. Powyższe zastrzeżenie dotyczy farby w postaci handlowej (płynnej). Przedmioty pomalowane na zewnątrz, po wyschnięciu powłoki farby, mogą być eksploatowane wewnątrz budynków.
- Powierzchnie pomalowane farbą nie powinny stykać się bezpośrednio z żywnością i wodą do picia.
- Dopuszczalne jest przechowywanie farby w pomieszczeniach nieogrzewanych, niemniej jednak na co najmniej 24 godz przed aplikacją farbę należy umieścić w pomieszczeniu ogrzewanym.
- Pomiędzy poszczególnymi szarżami farby mogą wystąpić niewielkie różnice połysku i odcienia koloru, dlatego wskazanym jest, aby do malowania danego obiektu stosować farbę pochodzącą z jednej szarży produkcyjnej. W przypadku posiadania opakowań farby z różnych szarż produkcyjnych, należy przed malowaniem farbę w nich zawartą połączyć i wymieszać ze sobą.
- Farby w różnych kolorach mogą być ze sobą mieszane dla uzyskania innego koloru.
- Niekorzystne jest malowanie w wysokich temperaturach, kiedy podłoże jest nadmiernie nagrzane. Szybkie odparowywanie rozpuszczalnika pogarsza rozlewność farby i może doprowadzić do powstania wad powierzchniowych, które będą miały negatywny wpływ na trwałość powłoki.
- Farb LOWICYN nie zaleca się stosować do renowacji powierzchni pomalowanych innymi farbami niż wskazane przez producenta. Farby LOWICYN pomalowane na powłoki farb o nieodpowiedniej przyczepności, nie poprawią przyczepności powłoki do podłoża.
- Powłoka farby LOWICYN odznacza się dobrą odpornością na czynniki atmosferyczne, w tym na działanie promieniowania ultrafioletowego. W okresie eksploatacji będzie ulegać jednak stopniowemu starzeniu, co jest zjawiskiem naturalnym. Objawiać się to będzie stopniowym rozjaśnianiem (blaknięciem) koloru. Zjawisko to zachodzić będzie z różną intensywnością, zależną od koloru farby oraz warunków eksploatacji pokrycia malarskiego.
- Jeżeli względy estetyczne są ważne i zmiana wyglądu powłoki pod wpływem intensywnego nasłonecznienia byłaby niepożądana, wówczas zaleca się częstszą renowację warstwy nawierzchniowej.