Vidaron Impregnat Do Drewna Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy

aukcja dotyczy koloru: MAHOŃ AMERYKAŃSKI V06

opakowanie: 2,5L

Nowoczesny impregnat do ochronno‐dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Zabezpiecza drewno przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi, dodatkowo tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę odporną na biokorozję ‐ sinizna, grzyby pleśniowe. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna. 

Główne cechy produktu

GWARANCJA SKUTECZNEJ OCHRONY 6-LAT

- Zawiera Teflon® surface protector

- Chroni przed UV, wodą i śniegiem

- Powłoka odporna na grzyby pleśniowe, siniznę i glony

- Głęboko penetruje i wzmacnia drewno

- Zwiększona wodoodporność ‐ zawiera wosk

- Uwydatnia piękno drewna

Zastosowanie

Przeznaczony jest do ochronno-dekoracyjnego malowania surowego drewna, fasad drewnianych, mebli ogrodowych, altan oraz innych powierzchni z drewna zarówno gładkiego, jak i szorstkiego w celu ich ochrony przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych, niszczącym działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych. Stosowany do malowania zewnętrznych i wewnętrznych elementów stolarki budowlanej, krokwi, łat, więźb dachowych, drewnianych okładzin budynków, altan, płotów, konstrukcji stropów i dachów, architektury ogrodowej itp. Vidaron Impregnat Ochronny Gruntujący Bezbarwny wymagany jest jako podkład biologicznie zabezpieczający drewno malowane następnie impregnatem kolorowym, lakierobejcą, lakierem zewnętrznym lub emalią. Produkt nie jest przeznaczony do impregnowania drewnianych podłóg, schodów, ciągów komunikacyjnych itp. W przypadku nietypowych zastosowań (np. materiały drewniane stosowane w dekarstwie, okładziny korkowe itp.) użycie wyrobu należy skonsultować z Producentem. 

Impregnat bezbarwny nie może być stosowany jako warstwa ostateczna.

Wygląd powłoki po wymalowaniu na drewnie: mat/półmat

Czas wysychania powłoki w temp. 20±2° C przy wilgotności wzg. pow. 55±5% 
stopień 3, najwyżej: 10 godzin

Czas wysychania powłoki w temp. 20±2° C przy wilgotności wzg. pow. 55±5% stopień 4, najwyżej: 24 godziny

Wydajność: od 11
 m²/l przy jednokrotnym nakładaniu w zależności od gatunku, gęstości i stopnia wilgotności drewna. 

Metody impregnowania: pędzel, zanurzenie

Zalecana ilość warstw impregnatu w kolorze: minimum 2

Sposób stosowania

Informacje ogólne

Dobór odpowiedniego gatunku drewna ma zasadnicze znaczenie przy trwałości danego elementu architektury ogrodowej, stolarki budowlanej i innych elementów wykonanych 
z drewna; o poradę zapytaj specjalisty.

W okresie eksploatacji powierzchnia impregnowana będzie ulegać stopniowemu procesowi starzenia. Będzie on przebiegał z różną intensywnością w zależności od warunków eksploatacji. Objawiać się będzie stopniową zmianą koloru i połysku powierzchni, co jest typowe dla produktów farbiarskich. Im wyższe nasłonecznienie, zanieczyszczenie środowiska, wilgotność, temperatura tym proces będzie przebiegał szybciej.

Zastosowanie Impregnatu VIDARON Impregnat Ochronny Gruntujący na surowe drewno jest wymagane jako podkład pod impregnat w kolorze, ma ostateczny wpływ na wygląd powłoki i trwałość zabezpieczenia drewna.

Zastosowanie Impregnatu VIDARON Impregnat Ochronny Gruntujący na surowe drewno jest wymagane do uzyskania 6 – letniej gwarancji. 

Impregnat ma działanie zabezpieczające i zapobiegawcze biokorozji (nie zwalcza owadów, grzybów i pleśni we wcześniej zakażonym drewnie).

Czasy schnięcia uzależnione są od temperatury, wilgotności podłoża i otoczenia oraz gatunku drewna.

Nie zalecany jest do drewna twardego i egzotycznego.

Ostateczny efekt dekoracyjny uzależniony jest od gatunku i chłonności drewna, sposobu aplikacji oraz ilości naniesionych warstw impregnatu.

Przygotowanie podłoża

Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.

Drewno zażywiczone i zatłuszczone przemyć benzyną ekstrakcyjną, wysuszyć.

Drewno powinno być wcześniej wysezonowane i wysuszone, o wilgotności nie większej niż 20%; drewno wilgotne nie wchłonie impregnatu.

Drewno przeznaczone do impregnowania może być po obróbce piłowania, szlifowania, strugania, polerowania.

W celu nadania ładnego wyglądu, podkreślenia rysunku słojów drewna, polepszenia właściwości aplikacyjnych, wydłużenia trwałości impregnowania oraz utrzymania powierzchni w czystości zaleca się przeszlifować drewno wzdłuż słojów papierem ściernym o gradacji ok. 120-200, dodatkowo należy powierzchnię zapolerować.

Powierzchnie narażone na długotrwałe osadzanie się wody i śniegu (np. czołowe powierzchnie sztachet ogrodowych) powinny być gładkie bez ubytków, wyrwań, dokładnie zapolerowane i kanty zaokrąglone.

Wszystkie ostre krawędzie drewna zaokrąglić tak, aby promień wynosił minimum 2mm – umożliwia to naniesienie takiej samej ilości produktu jak na powierzchnie płaskie (produkt nie spłynie).

Na powierzchniach poziomych narażonych na zaleganie wody i śniegu zaleca się wykonanie skosu minimum 15° w celu szybkiego odprowadzenia wody.

Przygotowanie nowych elementów – zwrócić uwagę na uszczelnienie łączeń poszczególnych detali przedmiotu na ingerencję wody.

Surowe drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.

Renowacja

Powierzchnię całkowicie oczyścić ze starych powłok farb czy lakierów.

Umyć, odtłuścić i osuszyć.

W przypadku renowacji wcześniej impregnowanych przedmiotów elementy 
poddane renowacji należy rozmontować, powierzchnie umyć, ewentualnie odtłuścić, jeżeli została zabrudzona substancjami tłustymi, osuszyć, przetrzeć papierem ściernym do uzyskania jednolitej barwy.

Nałożyć impregnat zgodnie z wytycznymi znajdującymi się poniżej w „Impregnowaniu”.

Po wyschnięciu ponownie skręcić.

Połączenia 
krzyżowe i wielowarstwowe uszczelnić masami silikonowymi lub polimerowymi w celu ograniczenia wnikania wody.

Przygotowanie wyrobu

Przed użyciem wyrób starannie wymieszać celem zapewnienia jednorodnej konsystencji.

Nie rozcieńczać.

Mieszanie powtarzać w czasie aplikacji.

Do malowania stosować 
produkty z jednej partii produkcyjnej, różne partie należy zlać do większego pojemnika i dokładnie wymieszać. 

Impregnowanie

UWAGA! – malować w gumowych rękawicach ochronnych.

Nakładać w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65% .

Aplikacja i wysychanie impregnatu nie może odbywać się w złych warunkach atmosferycznych, elementy zabezpieczyć przed opadami.

Powierzchnie drewniane pomalować produktem VIDARON Impregnat Ochronny Gruntujący, następnie po 24 godzinach przetrzeć papierem ściernym, odpylić i zabezpieczyć impregnatem w kolorze (lub innym produktem powłokotwórczym).

Impregnat w kolorze nałożyć równomiernie na całą powierzchnię, po około 10 minutach od nałożenia rozetrzeć suchym pędzlem wzdłuż słojów drewna.

Kolejne warstwy impregnatu nakładać w 12 godzinnych odstępach.

Szlifować i odpylać powierzchnię  każdorazowo przed malowaniem.

Prawidłowo nałożony impregnat daje transparentne powłoki z widocznym usłojeniem drewna.

Uzyskanie kryjącej barwy grozi wypłukaniem lub łuszczeniem zbyt grubo nałożonego impregnatu.

Impregnat nakładać pędzlem lub metodą zanurzeniową. W każdym przypadku nadmiar rozetrzeć suchym pędzlem.

Nie stosować natrysku ze względu na zawartość środków biobójczych, w przypadku zastosowania przemysłowego skontaktować się z Producentem.

Impregnowanie wykonać na każdej powierzchni/stronie elementu – nie dopuścić do pozostawienia surowej powierzchni drewna.

Ostatnią warstwę nakładać do wyrównania chłonności drewna.

Po minimum 7 dniach powierzchnia uzyskuje pełne właściwości użytkowe.

Pozostawienie nadmiaru impregnatu na powierzchni drewna lub jego niedokładne roztarcie może skutkować późniejszym łuszczeniem się powłoki podczas eksploatacji.

Do mycia narzędzi używać rozcieńczalnika olejno‐ftalowego lub bezaromatycznego produkcji FFiL Śnieżka S.A.

Na powierzchnie impregnowane Impregnatem Ochronno‐Dekoracyjnym Powłokotwórczym Vidaron w kolorze dopuszcza się stosowanie wyrobów nawierzchniowych typy lakier, emalia, lakierobejca, lazura po minimum 2‐letnim okresie karencji; wykonać próbę poprzez próbne wymalowanie.

Nie nanosić tego typu produktów na świeże warstwy impregnatu w kolorze – grozi utratą przyczepności wyrobów nawierzchniowych.

W przypadku, gdy po wykonaniu prac w opakowaniu zostanie niewykorzystany produkt, należy przelać go do mniejszego szczelnego opakowania, tak aby "poduszka powietrzna" tj. odległość pomiędzy impregnatem, a wieczkiem pojemnika była około 1cm.

Szczegółowe warunki gwarancji dostępne są na stronie producenta: http://www.vidaron.pl/produkty/impregnat-ochronnodekoracyjny-powlokotworczy w zakładce "Pliki do pobrania". 

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...