Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 48 godzin
Koszt wysyłki od: 7.25 PLN

Lakma - Silikon klej do luster

opakowanie: 300ml

kolor: bezbarwnySilikon klej do luster - 100% bezrozpuszczalnikowy bezbarwny klej – uszczelniacz o neutralnym systemie utwardzania. Dedykowany do mocowań i klejenia luster oraz mozaiki szklanej. Konsystencja oraz kolor pozwalają na zastosowanie również do uszczelniania obrzeży luster. Doskonała przyczepność do większości materiałów i podłoży spotykanych w budownictwie: szkła, drewna surowego i lakierowanego, glazury, cegły, betonu, gazobetonu, zapraw cementowych, laminatów szklanych, metali oraz niektórych tworzyw sztucznych.


Zastosowanie

Przeznaczony jest do klejenia mozaik lustrzanych np. w kabinach prysznicowych (klejenie lustro - lustro) oraz do bezpośredniego mocowania luster dekoracyjnych na różnych podłożach: glazurze, szkle, tynkach, betonie, płytach OSB, w ramach metalowych, drewnianych lub z tworzyw sztucznych, mocowania luster na podłożach narażonych na wibracje i naprężenia, fugowania obrzeży luster oraz mocowania elementów szklanych.


Przygotowanie podłoża

Powierzchnia, na którą ma być stosowany silikon, powinna być czysta, wolna od kurzu, pyłu, tłuszczu, smaru, rdzy i innych substancji osłabiających przyczepność. Powierzchnie na których przyklejane będzie lustro (np. szkło, powierzchnie glazurowane, drewno) należy odtłuścić alkoholem, benzyną ekstrakcyjną bądź innym rozpuszczalnikiem. Zardzewiałe powierzchnie stalowe należy oczyścić szczotką drucianą, a utlenione metale (np. miedź, ołów) piaskować i zabezpieczyć antykorozyjnie.


Przygotowanie produktu

Aplikator nakręcić na gwint, obciąć pod kątem w szerokości dostosowanej do wykonywanej spoiny. Silikon nadaje się do nakładania za pomocą pistoletów ręcznych lub pneumatycznych.


Sposób użycia

Przed przystąpieniem do aplikacji silikonu obrzeża należy zabezpieczyć taśmą maskującą. Obciąć końcówkę kartusza pozostawiając część gwintu. Produkt należy nakładać równoległymi, pionowymi pasmami w celu umożliwienia odparowania ubocznych produktów utwardzania silikonu. Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku materiałów (m.in. typów luster, rodzajów szkła lakierowanego) oraz rodzajów podłoży firma LAKMA zaleca przed przystąpieniem do pracy wykonanie na niewielkim odcinku próby kompatybilności i przyczepności dla wszystkich klejonych ze sobą powierzchni. Do chwili utwardzenia silikonu nie należy uszczelniać obrzeży lustra. W zależności od wielkości i ciężaru, lustro powinno po przyklejeniu pozostać podparte od 6 do 72 godzin.

W przypadku uszczelnień bądź formowania spoiny nałożony silikon można wygładzać szpachelką do rozprowadzania silikonu zmoczoną w roztworze z mydła. Lustro powinno być zgodnie z normą PN-EN 1036-1:2008 Szkło w budownictwie - Lustra z powlekanego srebrem szkła float do zastosowań wewnętrznych pokryte warstwą odbijającą ze srebra o grubości minimum 0,7 g/m² oraz warstwą miedzi lub innego materiału i jedną (lub więcej) powłoką ochronną wykonaną np. lakierem lub farbą.


Dodatkowe informacje

Silikon klej do luster można stosować do przyklejania każdego rodzaju luster za wyjątkiem luster wyprodukowanych z lakierem na bazie wody. Do tego typu luster dedykowany jest SILIKON NO11 Neutralny. Informacje dotyczące zasad bezpiecznego użycia dostępne w karcie charakterystyki. Wyliczenie zużycia kleju silikonowego zależy od wielu czynników tj.: rodzaj podłoża, wagi lustra, naprężeń powstających na konstrukcji, równości podłoża itd. Ogólne wytyczne dla tafli lustra 1m2 przyjmujemy, że wystarczą pionowe pasy po całej długości lustra o średnicy ok 5-8mm (w przypadku nierównego podłoża więcej) i odległości od siebie około 10cm, czyli: na 1 m2 potrzeba 10 mb wałka o śr. 8 mm, co daje 502 ml kleju, dla 1500 m2 potrzeba 753 l. Należy pamiętać że lustro powinno być podparte do usieciowania kleju, do tego czasu nie można odcinać kontaktu z wilgocią z powietrza.


Dane techniczne:

- Typ utwardzania: jednokomponentowy – sieciuje wilgocią z powietrza
- System utwardzania: Neutralny - alkoksy
- Czas obróbki: ok. 10 min
- Czas utwardzenia wgłębnego: 2 mm/24 godz.
- Temperatura aplikacji (stosowania): +5° do +35°C
- Odporność termiczna (utwardzonego produktu): -40° do +180°C
- Powrót elastyczny wg DIN EN ISO 7389 (100%) [%]: 92
- Poprzeczny moduł rozciągający w temp. 23°C wg DIN EN ISO 8339[N/mm²]: 0,42
- Poprzeczny moduł rozciągający w temp. -20°C wg DIN EN ISO 8339[N/mm²]: 0,44
- Zmiana objętości wg PN-EN ISO 10563:2007: 4,6
- Twardość Shore A/15:  25
- Gęstość [g/cm3]: 1,00 – 1,05
- Wydłużenie przy zerwaniu wg DIN EN ISO 8339 [%]: 233
- Wydajność: z kartusza 300ml uzyskuje się ok. 18 mb spoiny o wymiarach 4x4mm

Dane techniczne podane są dla temperatury +20 st. C i wilgotności względnej powietrza 50%.